14-01-2020
Pa kategorizuar

Çfarë duhet të hamë kur kemi të ftohtë dhe grip?

Meqenëse jemi në stinën e dimrit dhe organizmi ynë është më i ndjeshëm ndaj ftohjes dhe gripit, në këtë artikull do të lexoni për ushqimet dhe pijet që duhet t`i konsumoni gjatë kësaj kohe.

Ushqimi i mjaftueshëm dhe i shëndetshëm është një komponent i rëndësishëm i menaxhimit të simptomave të të ftohtit dhe gripit. Edhe pse oreksi juaj ndoshta do të zvogëlohet nëse keni të ftohtë ose grip, trupi juaj ka nevojë për më shumë energji dhe nutriente ushqyese, për ta ndihmuar atë të luftojë infeksionin. Kërkesa për energji e trupit tuaj do të jetë më e lartë nëse ke ethe. Për shembull, tek të rriturit, sasia e energjisë që trupi përdor, vlerësohet të rritet me 13% për çdo rritje të temperaturës së trupit prej 1oC. Për shkak se trupi juaj kërkon më shumë energji dhe për shkak të humbjes së oreksit, nuk konsumoni ushqimin sa duhet, ju mund të humbni peshë përkohësisht gjatë periudhave të infeksionit, të të ftohtit dhe të gripit.

Ju nuk keni nevojë të ndiqni një dietë të veçantë ose hani ushqime të veçanta kur keni të ftohtë dhe grip, por ju duhet:

– Të hani ushqime kalorike, duke përfshirë fruta dhe perime

– Të konsumoni ushqime që nxisin sistemin imunitar

– Të hani ushqime të cilat mund të ndihmojnë në lehtësimin e simptomave të të ftohtit dhe të gripit si dhe

– Të konsumoni ushqime të buta që janë më të lehta për të gëlltitur me dhimbje të fytit.

Ushqime për rritjen e imunitetit:

Sistemi imunitar i shëndetshëm, jo vetëm ndihmon në parandalimin e infeksioneve të të ftohtit dhe të gripit, por gjithashtu ndihmon edhe në parandalimin e komplikimeve serioze dhe siguron shërim të shpejtë kur ato ndodhin. Ushqimet të cilat janë treguar të dobishme në rritjen e sistemit imunitar përfshijnë: kos, kefir, salmon dhe ton, luleshtrydhe arra dhe vaj ulliri.

Ushqimet e pasura me vitaminë C gjithashtu ndihmojnë në rritjen e sistemit imunitar. Ato përfshijnë: portokaj, grejpfrut, domate, brokol etj.

Ushqimet e pasura me vitamina E gjithashtu luajnë një rol të rëndësishëm në mbështetjen e sistemit imunitar. Ato përfshijnë: zarzavate me gjethe të tilla si spinaqi, lakra, bajame dhe farat e lulediellit, brokoli, boronica etj.

Ushqime të pasura me selenium te cilat përfshijnë: Karkaleca, tuna, gjeldeti, mish pule, vezë, arra braziliane etj.

Arra braziliane: Ushqimi i një shumëllojshmërie të ushqimit është një mënyrë e mirë për të siguruar që të merrni të gjitha ushqyesit që ju nevojiten. Për shembull, duhet të përfshini fruta dhe perime me ngjyrë të ndryshme (të kuqe, të verdhë, portokalli, jeshile, vjollcë) në dietën tuaj.

Supë pule: Është treguar shkencërisht se është e rëndësishme për të ndihmuar në lehtësimin e simptomave të ftohtë dhe të gripit. Zvogëlon inflamacionin, i cili nga ana e tij ndihmon mukozën dhe redukton mbingarkimin. Përveç kësaj, avulli i nxehtë nga supë pule mund të ndihmojë në zbutjen e mbingarkesës dhe kjo mund të jetë përparësia e saj kryesore për lehtësimin e simptomave të të ftohtit dhe gripit.

Gjithashtu pirja e shumë lëngjeve është një nga gjërat më të rëndësishme që mund të bëni kur të keni një të ftohtë ose grip. Për shkak se simptomat e te ftohtit dhe të gripit si rrjedhja nga hundët dhe djersitja, e cila shpesh shoqërohet me ethe, rrisin humbjen e sasisë se ujit nga trupi dhe në këtë mënyrë dehidratimi mund të ndodhë nëse futja juaj e lëngjeve nuk rritet për të kompensuar këtë humbje.

Pirja e shumë lëngjeve është e rëndësishme për të siguruar një shërim të shpejtë nga të ftohtit dhe gripit. Gjithashtu ndihmon për të liruar mukozën nga hunda. Qëndrimi i hidratuar siguron që trupi të mund të funksionojë siç duhet dhe të mund ta mbrojë veten në mënyrë më efektive kundër të ftohtit ose gripit.

Kur keni një të ftohtë ose grip, pini një minimum prej tetë gota të lëngjeve çdo ditë. Pini ujë ose ndonjë lëng tjetër të shëndetshëm. Nëse kujdeseni për një fëmijë që është mbi një vit, sigurohuni që të pije një minimum prej 90-120 ml lëngje në orë. Bebet nën një vit kërkojnë të paktën 30-60 ml lëngje në orë. Gratë shtatzëna duhet të rrisin marrjen e tyre të lëngjeve deri në dhjetë gota në ditë.

Çfarë duhet të pini kur keni të ftohtë ose grip?

Uji është lëngu më i mirë për të pirë kur keni një të ftohtë ose grip sepse ndihmon në lubrifikimin e mukozës së fytit. Pijet e nxehta janë gjithashtu një zgjedhje e mirë pasi avulli i nxehtë që ata prodhojnë mund të lehtësojë dhimbjen. Lëngjet e tjera të cilat janë opsione të mira gjatë infeksionit të ftohtë dhe të gripit përfshijnë: Limonadë me xhenxhefil, çaj bimor, mjaltë dhe limon çaji (përzierje limon dhe mjaltë me një gotë me ujë të nxehtë), supë, çaj xhenxhefili.

Ushqimet me erëza mund të ndihmojnë në lehtësimin e sinuseve të bllokuara. Ato përfshijnë ushqime që përmbajnë rrikë dhe speca të nxehta.

Fëmijët me infeksion te ftohtit dhe gripit shpesh humbin oreksin e tyre. Nuk ka nevojë të shqetësoheni nëse fëmija juaj ka një oreks të reduktuar ose nuk ka oreks për disa ditë kur ata kanë një të ftohtë ose grip – kjo është normale. Nxitini fëmijët tuaj të hanë kur janë të uritur dhe u japin ushqime të buta të cilat janë të lehta për të ngrënë.

Çfarë nuk duhet të pini gjatë infeksionit të ftohtë dhe të gripit?

– Pijet me kafeinë duhet të shmangen pasi ato janë dehidratuese. Ato përfshijnë kafe, coca-cola, pije energjike.

– Alkooli është gjithashtu dehidratues dhe duhet të shmanget. Përveç kësaj, ndikon në funksionimin e sistemit imunitar dhe pirja e alkoolit ju bën më shumë gjasa të merrni një infeksion./Motilokal.com

Përgatiti: Ajshe Leka / konsulente për nutricion dhe dietologji