14-08-2020
Lajme

Kalifornia në zjarr, qindra të evakuuar

Zjarri i rënë në Kaliforni të Shteteve të Bashkuara të Amerikës vazhdon të përhapet me shpejtësi dhe ka dalë jashtë kontrollit.

Autoritet në Kaliforni janë detyruar të evakuojnë rreth 500 familje nga zona e zjarrve.

Sipas njoftimeve zjarri është përhapur me shpejtësi, i ndihmuar dhe nga era, dhe deri tani raportohet të ketë djegur rreth 400 hektarë me pyje dhe shkurre në zonën qendrore të Los Angeles.

Më shumë se 300 zjarrfikës kanë shkuar për të vënë flakët në kontroll, të ndihmuar dhe nga helikopterët dhe avionët.

“Kushtet kanë ndikuar në përhapjen e shpejtë të zjarrit”, tha për mediat shefi i zjarrfikësve, Robert Garcia. Rënia e këtij zjarri vjen në një moment kur SHBA vazhdon të përballet me një numër të lartë rastesh të reja me Covid-19./Motilokal.com

The Lake Fire was reported near Lake Hughes and Pine Canyon at around 3.40pm on Wednesday

Plumes of smoke from the Lake Fire could be seen from far out

Firefighters fought the intense flames for most of the day as the fire was growing at an 'extreme rate in steep terrain'

The Lake Fire burns a hillside in Lake Hughes